Aktualności

Wiosna 2021

Pompy ciepła, mity

Kiedy pojawiły się na rynku ich byt budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Pompy ciepła, bo o nich mowa w tym artykule zyskują coraz większe grono zarówno zwolenników jak i przeciwników. To alternatywne, ekologiczne, wydajne i szalenie komfortowe źródło ogrzewania zebrało wokół siebie całe mnóstwo negatywnych, często nieprawdziwych informacji, które postaramy się obalić.

Pompy ciepła, bez wątpienia cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Świadczy o tym przede wszystkim ciągły wzrost sprzedaży pomp różnych dostępnych na rynku marek oraz zamówień instalacji. Jak wyżej wspomnieliśmy wśród zwolenników i entuzjastów pomp przeważają pozytywne opinie. Nie brak oczywiście sceptyków powielających niepochlebne opinie wyrażane często przez osoby totalnie nie zaznajomione
z tematem. Ze szczególną krytyką spotykają się pompy ciepła typu powietrze-woda, czyli te najchętniej zamawiane przez inwestorów. Weźmiemy pod lupę kluczowe zagadnienia
i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Czy pompa ciepła jest droga w zakupie?

Początkowy koszt zakupu i montażu urządzenia może faktycznie wydawać się spory. Ceny wahają się od 20 – 50 tys. zł w zależności od prestiżu i marki pompy. Niemniej jednak warto przyjrzeć się kosztom nieco bliżej i zauważyć co otrzymujemy w zamian. Przeanalizujmy inwestycję dla nowo wybudowanego domu jednorodzinnego o powierzchni 200m2, który zamieszkiwany jest przez standardowy model rodziny 2+2. Pompa ma ogrzewać mieszkanie i dostarczać ciepłą wodę użytkową dla domowników. Dzięki niezawodnej i dobrze zainstalowanej pompie ciepła rachunki za ogrzewanie w domu znacząco zmaleją i nakłady poniesione na inwestycje szybko się zwrócą.

Początkowe koszty inwestycyjne mogą być wyższe o ok. 60% w porównaniu do systemu opartego na samym kotle. Aby zmaksymalizować zalety pompy ciepła i wygospodarować jeszcze więcej oszczędności z codziennych wydatków, zaleca się zastosowanie pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym (gdzie wymagana temperatura wody wynosi od 35-40°C) lub z konwektorem wentylatorowym (temperatura wody musi wynosić od 40-45°C).

W przypadku inwestycji w kocioł gazowy koszty początkowe są faktycznie niższe ale należy pamiętać o doliczeniu elementów budowlanych pozwalających na instalację ww. kotła gazowego (tj. koszt przyłącza, budowa systemu wentylacji oraz komina). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę znacząca różnicę w montażu kotła gazowego a instalacji pompy ciepła. W przypadku kotła to wyłącznie wydatek, natomiast pompa ciepła to ekologiczna inwestycja, która w połączeniu z panelami solarnymi zwróci się inwestorowi.

Dodatkową różnicą między posiadaniem pompy ciepła a pieca na paliwa stałe jest komfort użytkowania. Rzadkie wizyty w kotłowni. Nieporównywalny porządek i łatwość utrzymania czystości. Pamiętajmy również, że pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, istnieją programy subsydiowane przez państwo, w tym: Prosument oraz programy w urzędach miasta i gmin (w każdym województwie są inne warunki określające dotację).

Przykład:

2 kW – energia pobrana z prądu

6 kW – energia z darmowego źródła (grunt, woda, powietrze)

2 kW + 6 kW = 8 kW

COP = 8 kW / 2 kW = 4

Pompa ciepła aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na ciepło, wynoszącej 8 kW, może pobrać ze środowiska 6 kW darmowej energii, oraz 2 kW energii elektrycznej do uruchomienia i działania urządzenia. Nie da się więc tego samego powiedzieć przy ogrzewaniu wyłącznie elektrycznym, gdzie COP jest stały i zawsze wynosi 1:1. Panujące wśród inwestorów mylne przekonanie, że inwestując w pompę zminimalizujemy rachunki za prąd lub całkowicie je wyeliminujemy lub elektrownia zacznie nam płacić za prąd jest dość żartobliwe! Należy wówczas porównać rachunki z lat poprzednich biorąc pod uwagę koszty paliw stałych, prądu lub ewentualnego dogrzewania. Gwarantuję że jeśli zużycie prądu wzrośnie to ogólne koszty ogrzewania zdecydowanie zmaleją.

Pompa ciepła szybko się zepsuje, a przeglądy są drogie!

Aż chce się napisać kolokwialne hahaha. Od zawsze zastanawiamy się jak to się stało, że taki mit w ogóle powstał. Podejrzewamy, że jego podłoże leży w niewłaściwie dobranych lub wadliwie działających pomp. Wiadomo pompa jak każde urządzenie ma się prawo zepsuć. Nic w tym dziwnego. Dlatego decydując się na inwestycję w pompę ciepła należy dokładnie przyjrzeć się gwarancji producenta oraz dostępności serwisu. Wiele topowych marek mimo doskonałej renomy nie posiada na terenie polski autoryzowanego serwisu a ten obowiązek spoczywa na firmie instalującej urządzenie.

Jeśli natomiast chodzi o awaryjność poszczególnych elementów pompy to żywotność samych sprężarek określana jest na około 20 lat w zależności od eksploatacji i dbałości o urządzenie. Oczywiście może zdarzyć się egzemplarz fabrycznie wadliwy, który będzie wymagać napraw, ale tak dziać się może ze wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami. Od tego jest gwarancja, aby inwestor nie musiał się martwić.

Pompa ciepła jest troszkę jak samochód. Skoro producent zaleca coroczne przeglądy to po prostu należy je wykonywać, aby mieć spokojne sumienie i portfel grubszy o kilka banknotów.  Przegląd powinien zawsze być przez certyfikowanego i autoryzowanego partnera serwisowego producenta. Sam koszt przeglądu to wydatek rzędu 0 – 200 zł. Posiadając inne źródło ogrzewania podobną kwotę zapłacimy za Pana w czarnym kombinezonie.

W przypadku większej ilości mitów zachęcamy do dzielenia się nimi z nami w komentarzach lub kontakcie mailowym. Na pewno posłużą nam one do stworzenia kolejnego ciekawego artykułu.

Wiosna 2021

XIX Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX

Trwają przygotowania do kolejnych edycji imprez branży OZE, które odbędą się 28 i 29 kwietnia 2021 roku w Targach Kielce. Organizatorzy zapowiadają, że wezmą w nich udział najważniejsi gracze na rynku, a wydarzenia odwiedzi podobna liczba gości ubiegłorocznych – 8 tysięcy. Jak każdego roku to właśnie tutaj prezentowane będą najnowocześniejsze maszyny i urządzenia. Targi energetyczne to nie tylko spotkania B2B, ale również wiele konferencji, warsztatów i szkoleń. Te wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób z branży rozwijających wiedzę w dziedzinie tradycyjnych i odnawialnych źródeł energii.

Jesień 2021

Warsaw HVAC Expo - Międzynarodowe targi
techniki grzewczej, wentylacji i klimatyzacji

Najszybciej rozwijające się Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji HVAC
HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditions)Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji.
W Ptak Warsaw Expo zapoznacie się Państwo z szeroką ofertą producentów, dystrybutorów urządzeń, maszyn i technologii i usług z poszczególnych branż. Nasi wystawcy zaprezentują systemy i urządzenia grzewcze, pompy grzewcze i wymienniki ciepła. Systemy i sprzęt chłodniczy, izolacje sprzętu i produktu. Technologie pomiarowe, automatykę, komponenty, OZE